Kämpar du för att vara lycklig?

Kämpar du ibland för att vara lycklig trots att du vet att du lever ett bra liv?

Jag förstår det, vi alla jagar lycka eftersom det gör skillnad på livets kvalitet. Jag är inte annorlunda.

Men jag tror också att vi ska vara försiktiga att vi inte blandar upp lycka och nöje. Annars hamnar du på Hedonics löpband: Ett tillstånd att ständigt jaga nöje för att höja din lycka.

Men problemet är att nöje bara ger oss en tillfällig ökning i lycka. Dricka alkohol, röka nikotin, ha sex, köpa den senaste iPhone-det ger oss nöje. Men vi går alltid tillbaka till vår uppsatta nivå av lycka.

Men lycka är mer komplex än det. I verkligheten vet vi fortfarande inte hur lycka exakt fungerar. Men forskning öppnar dörren till mer forskning om effekterna av genetisk lycka. Man misstänker att lycka bestäms av en kombination av miljöfaktorer och genetik.

Jag har sagt det här förut: Ta det inte för allvarligt. Överväga inte det. Gör bara något som är användbart. Något.

Du måste hitta din egen sanning. Vad fungerar för dig? Det är det enda som betyder något i livet. Och speciellt för lycka.

Hoppas du får en underbar fredag, för det ska jag ha. Jag ska sprida glädje på Vinci i Borås!